П’ятниця, 9 Травня, 2025
HomeСпецпроєктиГлобус УкраїниЄвропа переглядає умови надання допомоги вимушеним українським мігрантами

Європа переглядає умови надання допомоги вимушеним українським мігрантами

Euronews

ЄС приймає понад 4,3 мільйона українських біженців. Країни Європи коригують свою політику щодо надання притулку.

З огляду на те, що війна Росії в Україні триває вже четвертий рік, кількість українців, які прямують до Європи в пошуках притулку, схоже, зменшується. За даними Євростату, у лютому ЄС ухвалив найнижчу кількість нових рішень щодо надання притулку (41 435) з початку повномасштабного вторгнення, що на 25% менше, ніж у лютому 2024 року.

Німеччина має найбільшу частку українських біженців – майже 1,8 мільйона, або 27,3% від загальної кількості біженців блоку. Берлін останнім оголосив про зміни у допомозі на отримання притулку та інших пільгах для цієї групи мігрантів.

Угорщина: Більше жодного житла для західних українців

Угорщина скасувала фінансовання державного житла для українських біженців із західних регіонів країни, які вона тепер офіційно вважає безпечними. Однак Угорщина також продовжила термін дії карток тимчасового захисту до 4 березня 2026 року, незалежно від терміну дії, фізично зазначеного на картці.

Особи, які отримують тимчасовий захист, отримують 22 800 форинтів (близько 55 євро) щомісяця, а також додаткові 13 700 форинтів (близько 34 євро) на кожну дитину.

Польща: Допомога приймаючій стороні та виплати біженцям припинено

Польща, країна з другою за кількістю українських біженців, нещодавно продовжила термін легального перебування для шукачів притулку, які покинули Україну після 24 січня 2022 року, до 30 вересня 2025 року. Однак люди, які приймають або допомагають українським біженцям, більше не мають права на грошову компенсацію. Місцевою владою все ще допомагає з житлом.

Також було скасовано одноразову виплату в розмірі 300 злотих (близько 70 євро), яку біженці могли отримувати раніше.

Менше з тим, Польща дозволяє українцям отримати особистий ідентифікаційний номер, що означає право на роботу та безкоштовну медичну допомогу. Українські діти, як і польські, все ще можуть отримувати 800 злотих, але лише за умови виконання вимог щодо відвідування школи.

Норвегія: Дитячі виплати посилені через «нестійкий» прибуток

Норвегія була однією з перших європейських країн, яка переглянула схеми виплати допомоги, прагнучи вирішити проблему неконтрольованого притоку іммігрантів. Уряд скоротив дитячі виплати та обмежив можливості для людей з тимчасовим колективним захистом подорожувати між Україною та Норвегією. В Норвегії також обмежено використання готелів як центрів прийому біженців. Біженці, які хочуть отримати доступ до Національної системи страхування країни мають відповідати вимогам щодо тривалості проживання.

Словаччина: Скорочення допомоги та витрат на проживання

На початку березня Словаччина запровадила нові правила для українців, які прибули після 28 лютого 2025 року. Максимальний термін, протягом якого вони можуть перебувати в центрах для надання притулку, скоротили з попередніх 120 до 60 днів, і ця допомога на проживання тепер доступна лише протягом перших 60 днів перебування в країні.

Заступник міністра внутрішніх справ Петер Крауспе пояснив це тим, що українські біженці зазвичай отримують роботу та житло протягом двох місяців після прибуття до Словаччини. Однак ці зміни не стосуватимуться вразливих груп, включаючи дітей віком до п’яти років, людей старше 65 років та самотніх батьків з малими дітьми.

Естонія: Шестимісячний термін для отримання допомоги на житло

Кожне українське домогосподарство біженців може вимагати одноразового відшкодування у розмірі 1200 євро для покриття витрат на оренду житла. Але нові правила вимагають, щоб заяву на відшкодування було подано протягом перших шести місяців після отримання першого дозволу на проживання. Окрім компенсації витрат на оренду житла, біженцям також можуть відшкодувати витрати на послуги перекладу в розмірі до 3200 євро на сім’ю та 1600 євро на одну особу протягом двох років.

Естонія також надає дітям до 19 років допомогу у розмірі 80 євро на першу та другу дитину в сім’ї, та 100 євро на третю та наступну дитину в сім’ї, до 650 євро на місяць у випадку сімох дітей. Також існує допомога по догляду за дитиною для батьків, які шукали притулку в Естонії з дитиною віком до півтора року. Вона становить 820 євро на місяць протягом максимум 545 днів.

Австрія: для отримання Red-White-Red Card Plus потрібен рівень німецької мови A1

Австрія продовжила право на проживання українських біженців до 4 березня 2026 року. Українські біженці з так званою «Синьою картою» тепер можуть подати заявку на отримання «Червоно-Біло-Червоної карти Плюс» (Rot–Weiß–Rot–Karte plus), яка дозволяє їм жити та працювати в Австрії. Вимоги включають знання німецької мови на рівні А1, надання підтвердження доходу та довідку про працевлаштування в Австрії з повним страхуванням протягом щонайменше 12 місяців протягом останніх 24 місяців перед подачею заявки.

Ірландія: Допомога власникам житла буде скорочена на 25%

Ірландія планує у червні скоротити безподатковий платіж для осіб, які приймають українських біженців, з 800 до 600 євро. Однак схему було продовжено до березня 2026 року. Раніше Ірландія скоротила допомогу для кожного українського біженця з 232 євро на тиждень до 38,80 євро.

Бельгія: Фландрія поступово скасовує субсидії для спальних центрів

Бельгійський нідерландськомовний регіон Фландрія оголосив про припинення субсидій на приватні місця для сну після 1 січня 2025 року. З іншого боку, органи державної влади, які приймають щонайменше п’ятьох українських біженців, отримають одноразову виплату у розмірі 1000 євро на кожного шукача притулку, якого вони зареєстровані до 1 січня 2025 року.

Німеччина: Біженці, що прибувають, отримають підтримку за іншою системою виплат

Українські біженці, які в’їхали до Німеччини після 1 квітня 2025 року, більше не отримуватимуть громадянську допомогу (Bürgergeld). Натомість їх підтримуватимуть згідно із Законом про допомогу шукачам притулку (Asylleistungen).

Наразі незрозуміло, чи зміни щодо українських біженців, які поселилися до цієї дати, також вплинуть на їхні пільги в майбутньому. Однак ці зміни формально ще не набули чинності, очікується згоди нового коаліційного уряду Німеччини: їх вже схвалив правоцентристський Християнсько-соціальний союз (ХСС), але їх ще мають затвердити його сестринська партія Християнські демократи (ХДС) та лівоцентристські Соціал-демократи (СДПН). Коаліційний договір має бути підписаний 30 квітня, якщо всі три партії досягнуть згоди.

Українські біженці першими отримали право на отримання допомоги громадянам та статус резидента в ЄС без необхідності попереднього подання заяви про надання притулку, на відміну від біженців з таких країн, як Сирія та Афганістан.

Згідно з Громадянською допомогою, самотні особи отримують 563 євро на місяць, тоді як шукачі притулку отримують 441 євро, які зараховуються на платіжну картку. Біженці також отримують менше грошей, якщо проживають разом, хоча витрати на житло все ще покриваються.

Бюргергельд фінансується за рахунок податків, що стягуються федеральним урядом, тоді як підтримка у сфері надання притулку надається штатами та муніципалітетами.

Болгарія: Наближається кінцевий термін поновлення тимчасової картки захисту

Болгарська влада продовжила тимчасовий статус захисту для українських біженців до 4 березня 2026 року. Однак, картки тимчасового захисту, які вже були видані, мають бути поновлені до 30 квітня 2025 року.

Українським біженцям надається фінансова допомога у розмірі 375 левів (190 євро), тимчасове житло, захист, а також терапія та реабілітація.

Чеська Республіка: Суворі вимоги для нової схеми проживання

Минулого місяця Прага схвалила нову схему довгострокового проживання, доступну для українців, які заробляють понад 440 000 чеських крон (17 551 євро) валового річного доходу, проживають у країні під тимчасовим захистом щонайменше два роки та не отримували допомоги з липня минулого року.

Влада заявила, що цей захід має на меті підштовхнути біженців до подальшої інтеграції та самодостатності. Однак неурядові організації та Офіс омбудсмена стурбовані тим, що багато біженців залишаться осторонь, оскільки вони не відповідають цим умовам.

Зазвичай усім новим українським біженцям надається готівкова допомога у розмірі 5000 чеських крон (200 євро) на термін до п’яти місяців.

Італія: Послуги з розміщення продовжено до кінця 2025 року

Щомісячна допомога для українських біженців в Італії становить 300 євро на дорослого, плюс ще 150 євро на кожного неповнолітнього віком до 18 років у супроводі біженців. Біженців розміщують у готелях або приватному житлі по всій країні. Однак, за даними Департаменту цивільного захисту країни, послуги з прийому будуть доступні по всій країні до 31 грудня 2025 року.

Біженців, які все ще потребують житла після лютого 2025 року, також можуть переселити до регіону, відмінного від того, де вони спочатку оселилися.

Франція: Допомога на оренду житла на додаток до іншої допомоги

Українські біженці у Франції отримують допомогу шукачам притулку (ADA) на початку місяця через платіжну картку та мають право на отримання близько 426 євро на місяць. Базова сума для однієї особи становить 6,80 євро на день, плюс ще 7,40 євро для тих шукачів притулку, яким не було надано житло.

Також доступна підтримка на оренду приватного житла або пошуку спеціалізованого центру розміщення.

Велика Британія: Безробітні біженці можуть подати заявку на отримання універсального кредиту

Українські біженці, які проживають у Великій Британії, мають право як на одноразову, так і на постійну фінансову підтримку через різні програми соціального забезпечення.

Наприклад, завдяки програмі «Житло для України» кожен шукач притулку, який має спонсора у Великій Британії, може отримати одноразову виплату у розмірі 200 фунтів стерлінгів після прибуття, тоді як приймаюча сторона може претендувати на 350 фунтів стерлінгів на місяць протягом терміну дії візи «Житло для України».

Тим часом шукачі притулку з дітьми можуть отримувати 26,05 фунтів стерлінгів на тиждень на свою старшу або єдину дитину, 17,25 фунтів стерлінгів на кожну наступну дитину та фінансову підтримку на догляд за дітьми, якщо вони ще не ходять до школи.

Безробітні або люди з низьким рівнем доходу можуть подати заявку на отримання універсального кредиту – одноразової виплати, розмір якої залежить від сімейного стану та вартості житла.

Іспанія: допомога з працевлаштування та 400 євро

Іспанія затвердила допомогу у розмірі 400 євро для кожного дорослого українського біженця, плюс 100 євро на кожного неповнолітнього, протягом шести місяців.

Кандидати повинні мати номер соціального страхування та «немати ресурсів для покриття своїх щоденних потреб». Країна також надає медичне страхування та підтримку в інтеграції на ринок праці.

Нідерланди: Підвищена допомога на харчування для біженців-одинаків та невеликих сімей

У Нідерландах як дорослі, так і діти мають право на щомісячну допомогу на прожиття на одяг та харчування, а також додаткову допомогу, яку можна використовувати на громадський транспорт, відвідування родини або заняття спортом. 

Однак, як тільки біженець віком від 18 років отримує роботу, виплата допомоги для всіх членів сім’ї припиняється. 

Станом на початок 2025 року допомога на одяг становить 62,66 євро, а додаткова допомога – 77,16 євро. 

Тим часом, бюджети біженців, які не отримують харчування в муніципальному центрі прийому, різняться. Менші сім’ї отримують більше грошей на людину, ніж великі. Наприклад, біженець, який проживає сам, або дорослий у сім’ї з двох осіб отримує 252,18 євро, тоді як дорослий у сім’ї з чотирьох осіб отримує 189,13 євро. 

Допомога виплачується муніципалітетом, де зареєстровані особи, і може бути внесена безпосередньо на їхній банківський рахунок, на грошову картку або готівкою. 

Португалія: Тимчасовий захист

Українцям зі статусом біженця в Португалії буде надано тимчасовий захист, який автоматично включає дозвіл на тимчасове проживання, ідентифікаційний номер платника податків, ідентифікаційний номер соціального страхування та номер користувача національної служби охорони здоров’я.

Тимчасовий захист дозволить їм отримувати дохід для соціальної інтеграції (RSI), якщо їхній щомісячний дохід становитиме до 237,25 євро, а їхні сукупні фінансові активи, такі як банківські депозити, акції, облігації, поштові ощадні сертифікати, цінні папери участі та паї в інститутах колективного інвестування, не перевищуватимуть 30 555,60 євро.

Заявник на отримання RSI отримає 237,25 євро, а за другого дорослого – додаткові 166,88 євро. Для біженців з дітьми віком до 18 років додається сума у ​​розмірі 118,63 євро на дитину. 

Українські біженці також можуть подати заявку на отримання допомоги по безробіттю для компенсації вимушеної втрати роботи. Ця допомога становить 522,50 євро для одержувачів, які проживають у домогосподарстві, або 418 євро для самотніх одержувачів. 

Португалія має спеціальну платформу для біженців з України, де вони можуть шукати роботу («Португалія для України»), а також лінію підтримки українською мовою.

Варто уваги