Понеділок, 21 Липня, 2025
HomeПро проєктСпівпрацяДослідження цифрового комунікаційного поля вимушених українських емігрантів: ЗАПРОШЕННЯ ДО ПАРТНЕРСТВА

Дослідження цифрового комунікаційного поля вимушених українських емігрантів: ЗАПРОШЕННЯ ДО ПАРТНЕРСТВА

ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО ДОСЛІДЖЕННЯ, ЯКЕ ДОПОМОЖЕ МОТИВУВАТИ УКРАЇНЦІВ ПОВЕРТАТИСЯ

ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ

Внаслідок масової еміграції українців зростають ризики втрати населення України. Процеси закордонної адаптації українців послаблюють їхню національну ідентичність та мотивацію повертатися навіть за умови вирішення безпекових проблем всередині України.

Поточне завдання – утримання  українських вимушених емігрантів в українському соціокультурному полі через розбудову системних комунікацій з діаспорою.

Новинний контент та особливості особистого спілкування всередині інформаційних бульбашок спотворюють об’єктивну картину життя в Україні, негативно впливаючи на мотивацію до репатріації.

Через відсутність комплексних комунікацій між українськими інституціями та вимушеними емігрантами поглиблюється розрив соціальних зв’язків між ними.

Але розробка та впровадження комплексної комунікаційної стратегії потребує спеціальних досліджень. 

ЗАГАЛЬНИЙ ОПИС ПРОЄКТУ

Нами було проведено пілотне дослідження комунікацій всередині українських груп, створених в соціальній мережі Facebook в Німеччині, Польщі та Чехії, як країнах, що прийняли найбільшу кількість українців.

Результати довели доцільність проведення більш широкого дослідження, яке б включало інші країни та найбільш застосовані для подібної комунікації соцмережі: Facebook, Telegram, Viber.

Більшість поточних досліджень емігрантів використовують прямі опитування, коли дослідники задають напрям і рамку відповідей, а респонденти описують свої можливі дії в уявній ситуації. Наше ж дослідження вивчає стихійну комунікацію в мережевій спільноті, фіксуючи опис реальних процесів та визначаючи комунікаційні патерни, що проявляють себе в ситуації спонтанного спілкування. Такий підхід дозволяє відстежити найбільш застосовані наративи та виокремити найбільш важливі дискурси, з точку зору самої цільової авдиторії.

Результати такого дослідження значно підвищать рівень  розуміння процесів, які відбуваються всередині  діаспори.

МЕТА ТА ЦІЛІ ПРОЄКТУ

Цілі дослідження:

• Провести структурний, кількісний та якісний аналіз комунікаційного поля

• Визначити тематичну структуру комунікаційного поля

• Сформувати реєстр українських національних груп

• Класифікувати дискурси та наративи, які використовуються учасниками комунікації

Завдання, які ми прагнемо вирішити за допомогою дослідження:

• Визначити поле для системного моніторингу

• Розробити аналітичні інструменти і регламенти для моніторингової, аналітичної  системи комунікаційного поля

• Підготувати технічне завдання з використання ШІ для моніторингу та первинного аналізу даних

• Визначити галузеву структуру комунікаційного поля

Практичні рішення, які витікають з дослідження:

• Розробка комунікаційної стратегії, спрямованої на українську діаспору

• Розробка інструментів системного моніторингу та аналізу стрічок національних українських груп в соціальних мережах

ЦІЛЬОВА АВДИТОРІЯ

Результати дослідження мають бути використані в комунікаційній політиці, спрямованій на базову цільову авдиторію – вимушених українських емігрантів.

Проте розробка та імплементація практичних рішень, що витікають з аналізу результатів дослідження, передбачають участь державних, суспільних, міжнародних та фахових інституцій в комунікаційних заходах, спрямованих на вимушену українську еміграцію.

Отже, цільовою авдиторією до якої мають бути донесені результати дослідження є також інституції різного рівня:

•Міжнародні та державні заклади

•Громадські та суспільні організації

•Місцеві громади

•Фахові асоціації

•Діаспора та українські осередки за кордоном

Базова ЦА

Вимушені українські мігранти

Діаспора

Українська діаспора та переміщені особи, які обрали постійне проживання за кордоном

Інституції

Українські та міжнародні інституції, що сприяють репатріації українців

МЕТОДОЛОГІЯ

Методологія базується на методах контекстного аналізу та поєднує елементи структурного, кількісного та якісного аналізу, з використанням математичних моделей.

Структурний аналіз включає структурування переліку українських груп в соцмережах за їхніми характеристиками та передбачає визначення тематичної структури комунікативного поля.

Кількісний аналіз дозволяє визначити та проранжувати тематичну структуру комунікативного поля за кількістю згадувань певних тем в постах і коментарях. Через математичну модель, яка підраховує вподобайки, коментарі та поширення, обчислюються індикатори реакції цільової авдиторії на відповідні теми, наративи й дискурси.

Якісний аналіз вивчає зміст постів та коментарів, які викликали найбільшу реакцію цільової авдиторії. Таким чином визначаються найбільш чутливі теми, дискурси й наративи.

ПРОДУКТИ, ЯКІ МАЮТЬ РОЗРОБЛЕНІ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ДОСЛІДЖЕННЯ

КОМУНІКАЦІЙНА СТРАТЕГІЯ

Ідея комунікаційної стратегії, що пропонується полягає у впровадженні прямих комунікацій між українськими інституціями та учасниками українських груп, створених в соцмережах.

Така стратегія передбачає розбудову системних горизонтальних комунікацій між державними та суспільними установами та громадянами, які перебувають за кордоном.

Дослідження визначає галузеву структуру комунікаційного поля, що дозволить залучати до горизонтальних комунікацій з емігрантами відповідних фахівців.

Залучення фахівців та представників інституцій до спілкування з громадянами в соцмережах дозволить запровадити в комунікації фаховий арбітраж, що підвищить її рівень та буде ефективно протидіяти дезінформації.

МОНІТОРИНГОВА СИСТЕМА

Для системного дослідження думки емігрантів всередині груп, створених в соцмережах, доцільно запустити моніторингову систему, яка буде працювати на постійній основі.

Моніторингова система буде відслідковувати дискурсивні зміни комунікаційного поля і формувати первинний аналіз даних. Результати глибокого аналізу даних мають постачатися установам, сферою інтересів яких є українська діаспора.

Дослідження дозволить сформувати архітектуру такої моніторингової платформи, яка передбачає широке застосування можливостей штучного інтелекту.

ПАРТНЕРСЬКА ПРОПОЗИЦІЯ

ПРО СПІВПРАЦЮ

Пропонуємо розглянути участь у дослідженні цифрового комунікаційного поля вимушених українських емігрантів в українських групах, створених в соціальних мережах Facebook, Viber та Telegram.

Пілотне дослідження, розроблене і проведене нашими власними силами та за власний кошт. Отже ми можемо гарантувати виконання своїх зобов’язань в повному обсязі та в обумовлені терміни.

Дослідження, яке ми пропонуємо є інноваційним, а його методологія та перспективи подальшого розвитку цього напрямку, в умовах унікальної демографічної ситуації, можуть мати високу наукову цінність. Вивчення комунікаційного поля вимушеної української еміграції має надважливу значення для суспільства й держави.

З дослідження витікають довгострокові практичні рішення. Отже проєкт, який ми пропонуємо є сталим.

Варто уваги