Соціально-економічне дослідження поточної ситуації та потреб вимушених мігрантів з України.
Slovakia: Socio-economic insights survey 2024 – European Commission

З лютого 2022 року по листопад 2024 року понад 6,7 мільйона біженців покинули Україну. З них понад 2,8 мільйона людей перетнули кордон із Україною до Словацької Республіки. Близько 130 тисяч осіб подали заявки на отримання тимчасового захисту у Словаччині, і майже стільки ж дозволів на тимчасовий захист було видано на момент написання цього звіту.
Більшість тих, хто прибув і залишився у Словаччині, складають жінки (49%) та діти (31%), а також люди похилого віку, зокрема особи з інвалідністю, які стикаються зі специфічними викликами та потребують постійної допомоги.
Оскільки ситуація з безпекою та гуманітарною допомогою в Україні залишається невизначеною, очікується, що переміщення населення триватиме протягом 2025 року.
Словаччина активно використовує спільний підхід для оцінки потреб біженців через соціально-економічне дослідження (SEIS), яке включає оцінку захисту, охорони здоров’я, освіти, житла та засобів для існування. Дослідження координується УВКБ ООН (UNHCR) у співпраці з міжнародними організаціями, такими як ВООЗ та ЮНІСЕФ, а також іншими партнерами.
Проєкт був реалізований у 2024 році з використанням кількісного підходу та охопив 874 домогосподарства, що включають 1 835 осіб з числа біженців. Зібрані дані використовуватимуться для планування гуманітарних заходів у 2025 році, що дозволить покращити підходи до вирішення потреб переміщених осіб.
Цей звіт висвітлює загальні потреби біженців з України, які переїхали до Словаччини через триваючий конфлікт у їхній країні. Аналіз зібраних даних представлений за секторами та підсекторами, підсумовуючи демографічні дані вибірки, а також включаючи комплексні показники, такі як підзвітність перед постраждалими (AAP) і захист від сексуальної експлуатації та зловживань (PSEA).
Вступ
Війна в Україні, що загострилася після повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року, спричинила найбільшу гуманітарну кризу та переміщення населення за останні десятиліття в Європі. Словаччина, як і інші країни регіону, відчула швидкий наплив людей, які втекли від бойових дій та шукали захисту.
Станом на 20 жовтня 2024 року понад 2,7 мільйона людей перетнули кордон з України до Словаччини з 24 лютого 2022 року. З них понад 158 тисяч осіб подали заявки на тимчасовий захист (ТЗ), причому майже 129,5 тисячі дійсних дозволів на ТЗ було видано Міністерством внутрішніх справ Словацької Республіки на момент написання цього звіту.
Для збору інформації про українські домогосподарства біженців у Словаччині, інформування гуманітарних програм на 2025 рік та ефективного керівництва стратегією реагування з акцентом на негайні та довгострокові дії, було необхідно провести актуальну оцінку поточних потреб біженців.
У цьому контексті Соціально-економічне дослідження (SEIS, раніше відоме як Оцінка багатосекторних потреб, MSNA, проведена у 2022 та 2023 роках), було реалізовано у Словаччині між травнем та липнем 2024 року. Мета дослідження – визначити пріоритетні гуманітарні напрямки в умовах надзвичайної ситуації та краще узгоджувати планування підтримки у 2025 році з потребами біженців.
У рамках міжвідомчого Регіонального плану реагування на ситуацію з біженцями з України (RRP), зокрема для підтримки міжвідомчого плану Словаччини, у 2024 році у Словаччині було проведено Соціально-економічне дослідження (SEIS). Його реалізацією займався УВКБ ООН (UNHCR) у співпраці з міжвідомчою командою, включаючи технічних експертів з УВКБ ООН, МОМ, ЮНІСЕФ і ВООЗ.
УВКБ ООН спільно з партнерами, Словацькою гуманітарною радою (SHC) та МОМ, сприяли реалізації заходів, залучаючи фахівців для збору даних по всій країні, тоді як Інститут дослідження соціальних комунікацій Словацької академії наук займався аналізом.
Міжвідомчий Форум з координації роботи з біженцями (RCF) у Словаччині, разом зі своїми секторальними робочими групами та іншими зацікавленими сторонами, активно долучався до розробки та реалізації оцінки.
Звіт SEIS 2024 року надає оновлений, всебічний і більш сфокусований аналіз багатосекторальних потреб і пріоритетів для біженців у Словаччині. Його результати будуть використовуватися всіма зацікавленими сторонами в рамках національного та регіонального RRP для розуміння ситуації, виявлення ризиків і вразливостей, а також для адвокації рішень і підтримки з боку всіх залучених сторін, включаючи донорське співтовариство.
Профіль респондентів
Цей розділ описує демографічні характеристики респондентів, зокрема стать, вік та вразливість, і подає огляд 874 осіб, які відповідали від імені свого домогосподарства (HH). Ці респонденти представляють ключовий демографічний склад домогосподарств, включених у дослідження. Інтерв’ю проводилися лише з дорослими, з яких 73% становили жінки і 27% — чоловіки. Найбільш представлена вікова група серед усіх респондентів — 35-59 років (58% респондентів).
Середній вік респондентів на національному рівні становив 42 роки, найвищий середній вік було зафіксовано у регіоні Банська Бистриця (47 років), а найнижчий — у регіоні Нітра (41 рік). Крім того, найвищу частку жінок-респондентів зафіксовано в регіоні Трнава (83%), тоді як найнижчу — у регіоні Банська Бистриця (54%).
Переважна більшість респондентів повідомила про наявність громадянства України (99,7%), лише 1% мали громадянство Росії. Подібним чином, майже всі респонденти (99%) ідентифікували себе як українці за етнічною ознакою, тоді як невелика частина (3%) ідентифікувала себе як росіяни.
Профіль домогосподарств
Респонденти також надали інформацію про кожного члена свого домогосподарства. Загалом було включено 1 835 членів домогосподарств із 874 опитаних домогосподарств. Середній розмір домогосподарства становив 2,09 особи, що свідчить про зменшення порівняно з торішнім результатом у 2,3 особи на одне домогосподарство.
Щодо місця проживання, значна більшість (88%) домогосподарств повідомили про проживання в міських районах, тоді як решта зазначила, що вони мешкають у сільській місцевості.
Жінки становили 62% від загальної кількості членів домогосподарств. Подібно до рівня домогосподарств, найбільш представлена група на індивідуальному рівні – це жінки віком від 35 до 59 років (26%), що є найбільшою віковою групою, за ними слідують ті, хто у віці 18-34 років (14%). Крім того, 32% членів домогосподарств були молодше 18 років.
Загалом, 74% домогосподарств (HH) повідомили, що їх очолюють жінки, а 46% мали хоча б одного члена домогосподарства молодше 18 років. Крім того, 18% домогосподарств мали хоча б одного члена віком старше 60 років, а у 13% домогосподарств головою був літній член родини.
У 2% опитаних домогосподарств діти проживали без обох біологічних батьків, і приблизно у 3% домогосподарств щонайменше одна дитина жила з головою домогосподарства, який мав інвалідність. У 11% домогосподарств молоді люди віком до 25 років приймали значні рішення, а приблизно у 0,6% домогосподарств головними у прийнятті важливих рішень були діти молодше 18 років.
Найпоширеніший тип домогосподарств, базуючись на віці дорослих і наявності утриманців, складався з одного або кількох дорослих віком 18–59 років без утриманців, що становило 40% домогосподарств. Для порівняння, 31% домогосподарств складалися з одного дорослого віком 18–59 років з утриманцями.
За категоризацією за статтю та ролями: 32% домогосподарств очолювали жінки віком 18 років або старше з дітьми, тоді як 27% очолювали жінки без дітей. У той же час лише 0,5% домогосподарств очолювали чоловіки з дітьми, порівняно з 15% домогосподарств, які очолювали чоловіки без дітей. Серед домогосподарств із двома чи більше дорослими 13% включали дітей, тоді як 12% не включали.
Більшість домогосподарств повідомили, що вони прибули зі східної частини України, зокрема з Харківської області (17%), Донецької області (13%) та Дніпропетровської області (13%). Крім того, 11% респондентів зазначили, що походять із Черкаської та Київської областей разом.
Щодо тривалості перебування в країні: 41% усіх членів домогосподарств прибули до Словаччини протягом перших місяців повномасштабного вторгнення (з лютого по квітень 2022 року), причому 26% з них — лише у березні 2022 року. Загалом 67% прибули у 2022 році, 22% — у 2023 році та 8% — станом на 2024 рік. Приблизно 3% осіб вже проживали у Словаччині до лютого 2022 року.
Відповідно до опитування, розробленого на основі скороченого набору питань Вашингтонської групи (WG-SS), проксі-респондентів запитували, чи мав який-небудь член їхнього домогосподарства труднощі із зором, слухом, рухливістю, пізнанням, самообслуговуванням і спілкуванням.
Загалом 11% членів домогосподарств повідомили про інвалідність рівня 3 або вище (значні труднощі або неможливість виконувати завдання). Це відповідає 19% домогосподарств, в яких принаймні один член мав такий рівень інвалідності.
Приблизно 45% респондентів віком 60 років і старше повідомили про інвалідність рівня 3 або вище, тоді як цей показник становив 9% серед групи віком 18-59 років і 2% серед осіб віком 5-17 років.
Пріоритетні потреби
Приблизно три чверті (74%) домогосподарств повідомили про наявність пріоритетних потреб на момент інтерв’ю. Це на 9 відсоткових пунктів менше, ніж у минулому році (83%). Спостерігалися відмінності за статтю респондентів: майже 76% жінок-респондентів повідомили про пріоритетні потреби, порівняно з 66% чоловіків-респондентів. Виявлено зростання висловлених потреб серед вікових груп: 67% респондентів у віці 18–34 років повідомили про потреби, порівняно з 74% у віці 35–59 років і 88% серед осіб віком 60 років і старше. Також 83% домогосподарств, у складі яких є хронічно хворі члени, повідомили про потреби, порівняно з 66% домогосподарств без хронічно хворих.
Серед тих, хто висловив потреби, майже половина (49%) визначила житло як основне питання. Крім того, 31% домогосподарств повідомили про потреби, пов’язані з їжею, а 24% вказали на проблеми, що стосуються зайнятості та засобів до існування. Це є важливою зміною порівняно з результатами 2023 року, коли трійкою головних пріоритетних потреб були доступ до охорони здоров’я, зайнятість і мовні курси.
Виявлено невеликі відмінності в складі трійки головних потреб між статями: серед чоловіків-респондентів зайнятість посіла третє місце за важливістю (29%), тоді як серед жінок третім було зазначено медичне обслуговування (25%), за яким іде зайнятість (22%).
Освіта
Зі загальної вибірки, 46% домогосподарств повідомили, що мають хоча б одну дитину молодше 18 років. Крім того, 31% всіх членів домогосподарств становили діти віком від 0 до 17 років, а 23% — це діти шкільного віку від 6 до 17 років.
Згідно з даними SEIS, серед усіх дітей шкільного віку (6–17 років) 83% відвідували школи в Словаччині у навчальному році 2023/24, тоді як 17% не були зараховані до словацької системи освіти. Було визначено дві основні причини, чому діти не відвідували школи в Словаччині.
По-перше, більшість цих дітей (58%) залишалися зарахованими до шкіл в Україні та навчалися дистанційно. По-друге, хоча й менш поширено (15%), деякі діти, які офіційно вже не були зараховані до українських шкіл, продовжували навчання вдома, використовуючи дистанційні/онлайн-інструменти.
Серед інших причин, які зазначалися, були такі: діти вже закінчили навчання, відсутність шкіл у доступній відстані та мовні бар’єри, що охоплювали менші відсотки (2%-5%). Це демонструє зміну порівняно з попереднім роком, коли майже три чверті (73%) випадків не відвідування школи в Словаччині були пов’язані з дистанційним навчанням, а в інших випадках батьки чекали відповіді від шкіл щодо їхніх заявок (14%).