Четвер, 17 Липня, 2025
HomeСпецпроєктиГлобус УкраїниУкраїнці, народжені в США, стали частіше згадувати про своє етнічне походження, росіяне...

Українці, народжені в США, стали частіше згадувати про своє етнічне походження, росіяне воліють менше згадувати про своє.

Вокс Україна

Дослідження, яке провели Департамент економіки Університету Сан-Хосе та Центр Слав’янських, Євроазійських та Восточно-Європейських досліджень Університету Північної Кароліни, показали зміни в українській та російській ідентичності серед американських громадян. Ці зміни стосуються також використання мови етнічного походження.

В США стали більше говорити українською мовою. Частка тих, хто говорить українською, зросла з 35,6% у 2021 році до 46,8% у 2023-му. До вибірки потрапили іммігранти віком від 18 років, які прибули до США в будь-який рік.

Українська мова стала найпоширенішою серед українських іммігрантів через зміни в складі українських іммігрантів, а саме через біженців від війни, які прибули у США з 2021 по 2023 рік, і які переважно розмовляли українською мовою. Тому дослідники обмежили вибірку лише тими, хто прибув до 2022 року, а також застосували статистичний метод множинної регресії, щоб врахувати рік прибуття. Обидва підходи привели до одного висновку — через повномасштабне вторгнення українські іммігранти перейшли з російської мови на українську або англійську.

Кількість американців, які народилися в США та вважають себе етнічними українцями збільшилася. Опитування «American Community Survey» містило запитання до респондентів щодо їхнього «походження або етнічного коріння» (“ancestry or ethnic origin”). Респонденти могли вказати кілька етнічних груп, однак фіксуються лише перші дві. На наступному графіку видно, що кількість американців, які вказують своє українське походження, різко підвищилася (на 18,9 %) після 2022 року.

Основними причинами сплексу української ідентичності дослідники вважають гордість та емпатію, пов’язаними з повномасштабним вторгненням росії в ході російсько-української війни.

Україньска ідентичність також проявляє себе у внутрішньо-американському політичному полі – жителі округів, де Дональд Трамп отримав меншу підтримку на президентських виборах 2016 року, з більшою ймовірністю зазначали своє українське етнічне походження у 2022 році. Хоча це є статистично значущим результатом, дослідники остаточно не встановили причини цього: можливо у “демократичних” регіонах переважає проукраїнське соціальне середовище, яке сприяє тому, що мешканці цих територій відчувають більшу гордість, ідентифікуючи себе як українців.

Проявлення російської ідентичності зменбшується. Частка російських іммігрантів, які спілкуються російською, зменшується майже щороку. Вона скоротилася на 3,7 відсоткового пункта з 2021 по 2022 рік, а найбільше падіння (на 3,8 пункта) відбулося між 2014 і 2015 роками. Кількість народжених у США американців, які вважають себе етнічними росіянами у 2022 році ця виявилася на 6,8% нижчою за прогнозоване значення, якого можна було б очікувати за відсутності повномасштабного вторгнення. Це зниження не є настільки суттєвим, як зростання української ідентичності, однак воно є статистично значущим і виходить з відчуття сорому, який відчувають етнічні росіяни за дії російської армії.

Зміни ідентичності не пов’язані з економічними чинниками. Усі зміни ідентичності відбуваються суто в ментальному полі – американці українського походження не отримують від ситуації економічних бенефітів, а російські іммігранти не стикаються з дискримінацією на ринку праці.

Варто уваги