Четвер, 12 Вересня, 2024
HomeВідбудоваСтратегії відновленняСтратегія ЄС для Дунайського регіону

Стратегія ЄС для Дунайського регіону

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 року № 994 відповідальність за загальну координацію діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону, покладено на Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Однак наразі планується внести зміни до зазначеної постанови у частині визначення координаційним центром Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

В рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону наразі розглядається питання щодо взаємодії пріоритетних напрямків 1а та 1b Стратегії, тобто поєднання внутрішнього водного транспорту з авіаційним, залізничним та авіаційним задля досягнення повної синергії транспортного комплексу Дунайського регіону.

Одним з пріоритетних завдань Стратегії ЄС для Дунайського регіону є створення до 2020 року ефективних мультимодальних терміналів у річкових портах уздовж Дунаю і його судноплавних приток з метою ефективного поєднання внутрішніх водних шляхів, залізничного транспорту і автомобільних доріг.

На сьогодні в цьому контексті реалізується низка спільних, перспективних проектів.

Зокрема, це проект поромної переправи Орлівка – Ісакча, який був визнаний найбільш оптимальним в рамках структур єврорегіону “Нижній Дунай” в частині економіки та логістики.

Наявність даної поромної переправи стане вагомим обгрунтуванням для будівництва автомагістралі «Одеса – Рені», яка є складовою проекту Чорноморської окружної автомагістралі, і потужним поштовхом до розвитку для депресивних районів Придунайського регіону обох країн.

Також, необхідно відзначити й активну участь України в реалізації Люксембурзької Декларації щодо ефективного обслуговування водної інфраструктури на  р. Дунай  2012 року.  В розвиток якої, 03.12.2014 підписано відповідні висновки та затверджено Майстер-план щодо відновлення та обслуговування фарватеру ріки Дунай.

Необхідно відзначити, що українською стороною на постійній основі здійснюється оновлення національної дорожньої карти з метою практичного виконання Майстер-плану.

Крім того, Україна долучилася у якості спостерігача до проекту «Фарватер» (FAIRway” project), одним із завдань якого є оновлення та моніторинг дорожніх карт  на регулярній основі.

Мінінфраструктури на постійній основі бере активну участь у різних заходах та ініціативах у рамках реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону. Зокрема,   у період з 8 до 10 лютого 2016 року в м. Брюсселі (Королівство Бельгія) разом із країнами – учасницями Стратегії ЄС, представниками Європейської Комісії, керівництвом Дунайської Комісії, представниками австрійської компанії «Viadonau» делегація Мінінфраструктури та державного підприємства «Адміністрація морських портів України» взяла участь у десятому засіданні Керівної групи пріоритетного напряму 1а) та в засіданні Комітету управління фарватеру Стратегії ЄС. Під час засідання обговорювалися питання розвитку транспортного сполучення та інфраструктури Дунайського регіону.

Протягом 3–5 травня 2016 року в м. Загребі (Республіка Хорватія) делегація Мінінфраструктури взяла участь в одинадцятому засіданні Керівної Групи пріоритетного напряму 1а) Стратегії ЄС. Метою участі в заході була необхідність подальшого розвитку співробітництва з країнами – учасницями Стратегії ЄС, Європейською Комісією та іншими європейськими інституціями в рамках імплементації Стратегії ЄС для Дунайського  Регіону  та виконання Висновків щодо ефективного оновлення і технічного обслуговування водного транспорту на р. Дунай і його судноплавних приток.

Крім того, 20–22 червня 2016 року в м. Роттердамі (Королівство Нідерланди) за участю міністрів транспорту Дунайського регіону відбулися дні Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T days). У рамках заходу обговорювалася низка важливих та актуальних для України питань, а також українська делегація взяла участь у ключових для транспортної спільноти заходах, зокрема зустрічі голів адміністрацій, відповідальних за транспорт, круглому столі з питань внутрішнього водного транспорту, третьому засіданні міністрів транспорту Дунайського регіону, засіданні міністрів транспорту на тему «Транс’європейська транспортна мережа – міст між Європою та світом».

Під час зустрічі міністрів транспорту Дунайського регіону (20 червня 2016 року) було підписано Дунайську декларацію про поглиблення співпраці щодо розвитку внутрішніх водних шляхів (ВВШ).

Мінінфраструктури здійснює активну діяльність щодо співробітництва в рамках реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону і підтримує необхідність активізації роботи, а також посилення національної системи координаційної участі в реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону з боку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

27 червня 2017 року відбулося засідання Координаційного центру з провадження діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону, за результатами якого визначено індикативний перелік пріоритетних проектів, запропонованих центральними органами виконавчої влади та обласними державними адміністраціями.

Відповідно до умов, визначених Європейською Комісією, проекти в рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону мають фінансуватися за рахунок наявних інструментів ЄС та за рахунок країн-учасниць, зокрема, проекти, що відповідають Стратегії ЄС для Дунайського регіону можуть отримувати фінансування за рахунок таких Програм Європейського інструменту сусідства:

  • «Польща – Україна − Білорусь»
  • «Угорщина – Словаччина – Румунія − Україна»
  • «Румунія − Україна»
  • «Басейн Чорного моря».

28-29 червня 2018 року у м. Белграді (Республіка Сербія) відбулася Міністерська конференція з нагоди 70-річчя підписання Белградської Конвенції та заснування Дунайської Комісії, а також ювілейній 90-ій сесії Дунайської Комісії.

Результатом конференції стало прийняття спільного комюніке країн-членів Дунайської Комісії «Зміцнення партнерства в сфері вільного судноплавства на Дунаї», у якому  були відображені пропозиції української сторони щодо необхідності повного оновлення існуючого тексту Белградської Конвенції від 1948 року, трансформації та активізації діяльності Секретаріату Дунайської Комісії, забезпечення вільного судноплавства, чесної конкуренції та рівних прав для всіх судноплавних компаній усіх країн-членів Дунайської Комісії.

Генеральний план з оновлення та технічного обслуговування суднохідного каналу на р. Дунай та його судноплавних притоках(2.81 МБ) / Переглянути в браузері

План заходів з реалізації Висновків щодо ефективного оновлення та технічного обслуговування інфраструктури водного транспорту на р. Дунай та його судноплавних притоках, підписаних 03.12.2014 у м. Брюссель(20.66 КБ) / 

Варто уваги

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here