Середа, 22 Травня, 2024
HomeВідбудоваІнфраструктураВінницькі підприємства переходять на «зелені» кіловати.

Вінницькі підприємства переходять на «зелені» кіловати.

Кожний десятий кіловат, спожитий промисловістю міста, вироблений сонячними електростанціями

Вітчизняна промисловість через російську агресію змушена долати нові виклики у сфері енергетики. Минулорічні блекаути, від яких так потерпали виробники, цілком можуть повторитися і цьогоріч. А ще ж залишається ціновий чинник – електроенергія суттєво подорожчала за час війни, і про покращення ситуації наразі не йдеться. Бізнес адаптується, запасається альтернативним джерелами енергії, купуючи потужні генератори, які допомагають працювати під час знеструмлень.

У Вінниці ж з’явився власний тренд досягнення енергетичної стійкості. А саме – масове упровадження на виробництві відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). У результаті кожний десятий кіловат, спожитий промисловістю міста, – «зелений», позаяк вироблений сонячними електростанціями.

«ЗЕЛЕНА» ВИГОДА ПО-ВІННИЦЬКИ

У січні 2022 року Вінниця першою з територіальних громад країни прийняла Європейський зелений курс. Це основний документ ЄС, який закладає основи посиленого переходу країн Європи до сталого розвитку та трансформації всіх основних сфер економіки та врядування. Він впливає і на держави, які є важливими стратегічними партнерами Євросоюзу. У тому числі, й на Україну. І ставить за мету перетворити Європу на кліматично нейтральний континент, підвищити добробут громадян, захистити біологічне різноманіття, а також екологізувати економіку.

У квітні цього року міськрада започаткувала муніципальну програму компенсацій для бізнесу за встановлення обладнання з виробництва електроенергії з ВДЕ. Спочатку для мікробізнесу, потім поширили на малий, а у вересні – на середній бізнес. В міському бюджеті на її реалізацію предбачено 10 млн грн. На ці потреби спрямовується 30% від сплачених підприємством податків до бюджету громади, але не більше фактичних витрат на придбання альтернативних джерел енергопостачання.

ПІДПРИЄМСТВА ПЕРЕХОДЯТЬ НА «ЗЕЛЕНІ» КІЛОВАТИ

Упродовж цього року сонячні панелі на дахах масово встановлювали і великі, й малі підприємства. Вироблена ними електроенергія дозволяє зменшити споживання з централізованих мереж на 5-50%. Одним це повністю забезпечує живлення адмінприміщень, іншим компенсує значний відсоток енергозатрат на виробництво.

Наприклад, вінницький молокозавод цьогоріч встановив на виробництві сонячну електростанцію (СЕС) загальною потужністю 588,6 кВт, яка допомагає здешевити витрати на електроенергію.

Компаній, які упродовж поточного року реалізували проєкти зі встановлення сонячних електростанцій, у Вінниці більше сорока. Завдяки цьому вже понад 10 МВт електроенергії, яка споживається підприємствами громади, вироблена за допомогою ВДЕ. Це понад 10% від того, що споживається промисловістю.

ГРОШІ «НА СОНЦЕ»

Після генерації сонячних кіловатів наступним кроком мало б стати встановлення на підприємствах акумулюючих потужностей. Це дозволить переносити споживання виробленої сонячними електростанціями енергії, скажімо, на нічну зміну. Утім, поки що їх встановила дуже невелика частка вінницьких підприємств, які вже мають власні СЕС.

За встановлення сонячних панелей узялися навіть релоковані підприємства, переважно використовуючи грантові кошти. Наприклад, як «Укрпостач» та «Пірена». Компанія «Укрпостач» взяла участь у програмі «Підтримка енергомодернізації та імплементації директиви ЄС про енергоефективність в Україні». Вона виконується GIZ за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) та за співфінансування Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO). Підприємство стало одним із 25, яким були виділені гранти з енергоефективності на 10 тис. євро. А компанія «Пірена» пройшла відбір першого етапу грантового проєкту із підвищення енергоефективності від німецької урядової компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за підтримки Урядів Німеччини та Швейцарії.

ЧОМУ ВІННИЦІ ВДАЛОСЯ

Заступник міського голови каже, що переважна більшість сонячних панелей, які наразі встановлюються вінницькими підприємствами, вироблені у Китаї, – їх обирають через доступну ціну. Тому логістичні проблеми з їх доставкою в Україну дуже відчутні. Утім, у Вінниці процес із масового їх встановлення усе ж стартував вдало.

«Дуже велику роль відіграє те, що на ринку Вінниці є багато операторів, які можуть придбавати, встановлювати і монтувати сонячні електростанції. Скажімо, це вінницькі підприємства «Вольтаж груп», «Промавтоматика» і «Електромонтаж-425». А ще в нас є підприємство Групи компаній Kness, яке виробляє і столи для СЕС, і палі, якщо вони наземні, і кабельно-провідникову продукцію тощо. Вони працюють на конкурентних засадах, і споживачам їхніх послуг із промсектору це вигідно. Це теж чинник того, чому сонячна генерація для власних потреб підприємств у Вінниці «пішла»», – розповідає Очеретний.

Він вважає, що далеко не в усіх містах України є виробнича база такого штибу. У Вінниці ж забезпечене підґрунтя для того, щоб встановлення підприємствами сонячних електростанцій стало масовим.

Тим більше що міська програма компенсацій для бізнесу за встановлення обладнання з виробництва електроенергії з ВДЕ діятиме й у першому кварталі 2024 року. А після прийняття міського бюджету-2024 міська влада, швидше за все, переконуватиме депутатів подовжити її дію на весь наступний рік.

УКРІНФОРМ

Варто уваги

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here