Середа, 22 Травня, 2024
HomeВідбудоваСільске господарствоЯк біометан допоможе розвитку тваринництва в Україні

Як біометан допоможе розвитку тваринництва в Україні

У нинішніх умовах, коли чорноморські порти працюють зі значними обмеженнями українським аграріям варто диверсифікувати свій традиційний бізнес з вирощування зернових і приділити більше уваги розвитку тваринництва з одночасним виробництвом біометану. Відведення близько 15% сільськогосподарських угідь під кукурудзу на силос дозволить утримувати близько 30 млн голів ВРХ і виробляти 15 млрд м3 біометану на рік.

Наразі у ЄС спостерігається бум розвитку біометану – біогазу доведеного до якості природного газу, який можна подавати в газопроводи, транспортувати, зберігати і використовувати на рівні з природним газом. 

Скорочення викидів парникових газів, яке виникає при використанні біометану з гною, і вартість такого біометану є максимальними. Наприклад, за біометан з силосу кукурудзи в ЄС готові платити сьогодні 55-60 Євро/МВт*год, за біометан з соломи, стебел кукурудзи і покривних культур – 90-95 Євро/МВт*год, а за біометан з гною і посліду – 140-145 Євро/МВт*год. 

Відповідно, виробництво біометану з гною і посліду є найбільш рентабельним. У нинішніх умовах, коли зі значними обмеженнями працюють чорноморські порти для вивозу зерна на експорт, українським аграріям варто диверсифікувати свій традиційний бізнес з вирощування зернових і приділити більше уваги розвитку тваринництва з одночасним виробництвом біометану з гною і посліду. 

Зараз спостерігається падіння цін на зернові та олійні і паралельне підняття цін на м’ясо та молоко, тому тваринництво стає вигідним напрямом, інтерес до цієї галузі відновлюється. Середня рентабельність тваринництва в Україні суттєво зросла у 2021 р. – до 12,7% проти 1,2% у 2020 р. Середня рентабельність виробництва молока у 2021 р. склала біля 20%. Рентабельність же виробництва біометану з гною і посліду становить 30-65% (у певних випадках до 100%). 

Таким чином, будівництво біометанового заводу з гною і посліду суттєво покращує рентабельність тваринницької ферми чи птахофабрики і є додатковим стимулом для аграріїв розвивати зараз пріорітетно саме тваринництво. Комплексне поєднання скотарства із виробництвом біометану дозволить отримати більший дохід від реалізації молока та м’яса і біометану, ніж окремо від тваринництва. 

Для аграріїв цей напрям дає можливість диверсифікувати ризики щодо коливання цін і збуту продукції рослинництва та водночас забезпечити своє господарство органічними добривами. 

Для громад – це створення додаткових робочих місць та надходження податків до бюджету. Для енергетиків – це потужне джерело відновлюваного газу – біометану – зі значним потенціалом його експорту у країни ЄС. 

ЕКОНОМІЧНА ПРАВДА

ГЕОРГІЙ ГЕЛЕТУХА, д.т.н., голова правління Біоенергетичної асоціації України

Варто уваги

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here