В Римі, 10 та 11 липня 2025, відбудеться четверта Конференція з питань відновлення України Ukraine Recovery Conference 2025 (URC), яка присвячена відновленню та довгостроковій реконструкції України.
URC – це можливість отримати гроші та показати, що саме ми будемо робити, виходячи з якого бачення ми будемо це робити. І в Римі ми маємо це пояснити.
Нітін Умапаті, керівник програми Світового банку з людського розвитку у Східній Європі

17 червня в Києві, в межах підготовки до панелі на римській конференції «Людський вимір – соціальне відновлення та людський капітал для майбутнього України», відбувся Всеукраїнський форум “Human capital dimension at the URC 2025. Focusing on Return and Recovery». Захід було організовано Міністерством національної єдності України.
Зранку, одразу після нічного бомбардування Києва, учасники взялися до обговорення наступних тем:
- добровільне повернення українців;
- реінтеграція у громади та ринок праці;
- підтримка ВПО;
- розвиток освіти, соціального захисту та житла;
- збереження культурної ідентичності.
Людський капітал
Людський капітал – ключовий економічний фактор
Кирило Криволап, керівний партнер Civitta UA, радник на громадських засадах Міністра національної єдності України

За словами Кирила Криволапа, більшість організацій, які працюють в сфері людського капіталу, визначають людський капітал, як сукупність компонентів: освіта, навички, знання, системи охорони здоров’я та соціального захисту. Але дослідники погоджуються з тим, що людський капітал є економічним фактором. Саме тому економічний вимір людського капіталу буде займати ключову позицію на конференції в Римі, під час обговорення економічного відновлення України.

Внутрішнє та зовнішнє переміщення не одне й те ж, і це не вирок втрати людського капіталу.
Кароліна Ліндхольм Біллінг, представниця Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні
“Подовження перебування українців в Європі під тимчасовим захистом дозволяє людям краще прокачати професійні навички”, – стверджує пані Кароліна. Водночас українці привезли в ЄС власний досвід, який посилює Європу. На підтвердження цих слів Представниця УВКБ в Україні навела дані дослідження, яке провели УВКБ та Deloitte. Згідно з дослідженням, внесок українців до ВВП Польщі в 2024 році склав майже 3% (чистий внесок українських біженців склав 2,7% ВВП Польщі). Виходячи з даних опитувань УВКБ, 61% вимушених українських емігрантів хочуть повернутися додому. Отже варто очікувати позитивного впливу значного економічного потенціалу українців, що поїхали, на відновлення України.
Не плутайте резиденство з громадянством
Олексій Чернишов, віцепрем’єр-міністр – міністр національної єдності України
Міністр Чернишов був у відрядженні, тому підключився до конференції онлайн. Його особистої присутності дуже бракувало журналістам, які самі на конференції присутні не були. Він зазначив, що між 35 млн українців в Україні та 25 млн за кордоном потрібен сталий зв’язок. На думку міністра український народ дорівнює українській нації, тому такі зв’язки мають підживлюватися державними ініціативами. Одна з них – множинне громадянство. “Громадянство – це питання ідентифікації, а не резидентства”,- зазначив міністр.
Щодо репатріації українців Олексій Чернишов згадав балканський, балтійський та польський досвід, як приклад, що показує економічне зростання в якості засадничого інструменту повернення громадян.
Сьогодні всі країни конкурують за фінанси, людей та технології
Олексій Чернишов
Заступник міністра національної єдності Олексій Лукашук визначив ініціативи, крім множинного громадянства, що мають вплинути на підвищення рівня єдності серед українців, а саме:
Розблокування видачі паспортів за кордоном | Запуск створення мережі Хабів єдності |
Продовження тимчасового захисту для українців в ЄС | Призначення спеціального представника ЄС по справах українців |
Соціальна політика
Комунікації
Представниця Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні Кароліна Ліндхольм Біллінг акцентувала увагу на важливості комунікацій з емігрантами.
Проінформованість підвищує вірогідність повернення на батьківщину
Кароліна Ліндхольм Біллінг
Ми підтримуємо електроні засоби, застосунки тощо, які інформують людей
Представниця Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні
Соціальна допомога
Міністерка соцільної політики Оксана Жолнович розповіла про закупівлі послуг в програмах “Муниціпальна няня”, яка допомагає жінкам працевлаштовуватися, та догляду за літніми людьми і людьми з обмеженнями. Відкрито 300 центрів жіттєстійкості.
Проблем немає, є шлях
Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України
Ветерани
Кількість ветеранів – близько 1,5 мільйонів, і цифра продовжує зростати. Ситуація, викликана цією війною, є унікальною – воюють переважно немолоді люди.
Збереження робочого місця за воюючими ветеранами – наша інновація
Наталія Калмикова, міністерка у справах ветеранів України

Середня зарплатня військового вища ніж у цивільному секторі. Отже є наявним ризик того, що ветерани після повернення до цивільного життя будуть мати брак коштів при тому, що вони мають додаткові потреби. Саме тому створено платформу працевлаштування з урахуванням потреб ветеранів та ветеранок. Також готується закон про ветеранське підприємництво.
Підтримка родин ветеранів вкрай важлива, бо вони є невід’ємною частиною життя військового. В нашій ситуації це є абсолютно “MUST”
міністерка у справах ветеранів України
Гендерна політика
Через задіянність значної кількості чоловіків в військових діях, природним чином жінки заміщують чоловіків в певних сферах економіки та ринку праці, вирівнюючи баланс “жіночих та чоловічих професій”. Зрозуміло, що чоловічої або жіночої праці не існує, а є сфери де той чи інший гендер традиційно більше-менше представлений. Водночас, через обмеження, пов’язані з доглядом за дітьми та іншими традиційними факторами, рівень економічної неактивності жінок вищий за чоловіків.
Гендерна політика спрямована не виключно на жінок, а на рівні права і спроможності як жінок, так чоловіків
Катерина Левченко, урядова уповноважена з питань гендерної політики
Правовий та соціальний статус окремих груп громадян
На сьогодні серед ВПО більше 100 тис людей з інвалідністю. Серед українських біженців за кордоном більше 600 тис людей літнього віку (біля 13%), скільки з серед них людей з інвалідністю достеменно невідомо, але ща даними деяких закордонних джерел, що 15% сімей опікуються людьми з інвалідністю.
В Україні більше 200 тис осіб без громадянства і ризики їхнього збільшення зростають через інтенсифікацію евакуації
Надія Ковальчук, програмний директор “Право на захист”
Евакуація витягує з соціальних глибин України людей, які можуть навіть не мати паспорт.
ВПО
Наразі нараховується близько 4,6 млн внутрішньо переміщених осіб, серед яких 30% – люди літнього віку. 426 тис (10%) перебувають у Києві, де легше знайти роботу і рівень безпеки вищий ніж в багатьої інших містах, 74% з них планують повертатися до попереднього місця проживання.
Рівень працевлаштування внутрішньо переміщених осіб – 27% , а шукають роботу 17% ВПО. Решта – це діти, люди похилого віку та економічно неактивні. За словами переміщених осіб, в центрах зайнятості пропонують складну та низькооплачувану роботу і за останніх три роки вони допомогли знайти роботу лише 8400 переміщеним особам. Найбільш популярними каналами для працевлаштування є рекрутингові сайти з вакансіями, там шукають роботу 60% громадян.
32% ВПО відчули дискримінацію, в тому числі від роботодавців, які не впевнені в доцільності інвестування в таких робітників через їхню надлишкову мобільність. Про сертифікати для переосвіти мало хто знає.
Ольга Алтуніна, Голова ради ВПО м. Київ
Відтак, складно спонукати українських вимушених емігрантів повертатися з-за кордону, де рівень соціальної допомоги значно вищий.
В Україні нема розрізнення між ВПО та місцевими мешканцями
Маттіас Шмале, постійний координатор ООН та координатор з гуманітарних питань в Україні
ДІАСПОРА
МЗС впроваджує культурну дипломатію – виставки з кіно та картинами, а також додатково долучається до розвитку недільних шкіл за кордоном.
Ми не можемо дозволити асиміляцію – тому освіта в недільних школах є важливою для збереження ідентичності
Мар’яна Беца, заступниця міністра закордонних справ України
Множинне громадянство дозволить тим членам діаспори, які не є наразі громадянами України брати участь в українській економіці.
Вірменів за кордоном більше ніж у самій Вірменії. Кількість індусів за межами Індії є також вражаючою, і діаспори приносять країнам походження велику користь.
Нітін Умапаті, керівник програми Світового банку з людського розвитку у Східній Європі
ЕКОНОМІКА
Відновлення
Відновлення на рівні громад має передбачати відновлення енергетичної інфраструктури
Маттіас Шмале, постійний координатор ООН та координатор з гуманітарних питань в Україні
На все недостатньо грошей, тому ми маємо розставляти пріоритети. Отже важливо надавати більше можливостей для приватного сектору, бо держава сама не впорається з цими проблемами. З цього витікає парадигма “гроші мають ходити за клієнтом”, що дозволить скоротити міністерства та бюрократію
Нітін Умапаті, керівник програми Світового банку з людського розвитку у Східній Європі
Ринок праці
Дефіцит робочої сили та проблеми психічного здоров’я є важливими факторами впливу на ринок праці
Маттіас Шмале, постійний координатор ООН та координатор з гуманітарних питань в Україні
Дата закінчення війни є наразі невизначеною. Ба більше, навіть якщо бойові дії припиняться, очевидно, що загроза військової агресії зі Сходу для України відтепер буде системним ризиком. Отже, армія та ВПК відтепер будуть займати значну частину ринку праці.

Наразі армія є найбільшим роботодавцем
Всеволод Кожемяко, засновник та генеральний директор групи Агротрейд, командир Хартії
Безробіття. Серед ключових причин безробіття – економічная неактивність громадян, яких близько 10 млн людей.
Вирішення проблеми економічної неактивності – перенавчання та перекваліфікація
Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки
Запущено ініціативу Скіл Альянс щодо перенавчання 200-300 тис українців на рік. Наразі вже вдалося допомогти перекваліфікуватися 100 тис українців. Мінекономіки готує стратегію щодо зайнятості населення.
ОСВІТА
Усі члени панелі погодилися з тим, що на тлі технологічних змін ринок професій буде постійно змінюватися, а відтак перенавчання та перекваліфікація відтепер є постійною потребою протягом всього життя.
Мозок переналаштовується два роки на новий тип діяльності. Але якщо в дошкільному віці молодий мозок не отримав відповідних тренувань, то про подальшу перекваліфікацію не може бути й мови
Нітін Умапаті, керівник програми Світового банку з людського розвитку у Східній Європі
Нітін Умапаті зазначив, шо не можна покладати відповідальність за перекваліфікацію лише на одне міністерство. Це має бути комплексна політика, в якій основа – дошкільна освіта, яка розвиває поведінкові навички та аналітичне мислення, лише тоді можна досягти успіхів в перекваліфікації. Ефективність в реалізації таких стратегій не може бути досягнута без активного залучення приватного сектору, і ми бачимо дизбаланси в інвестиціях, коли бізнеси не хотять витрачатися на перекваліфікацію, отже треба їх стимулювати.
Маємо спадкову проблему – каргокульт вищої освіти без орієнтиру на ринок праці
Оксен Лісовий, міністр освіти та науки України
Біля 100 тис дітей на рік за кордоном мають приймати рішення: в який освітній заклад вони будуть вступати. Щоб вони обирали українські заклади, система освіти потребує реформи на усіх щаблях:
- Українські університети мають створювати гідну конкуренцію і цікавити українців
- Професійна освіта повинна стати привабливою з точки зору економічних перспектив
- Система сетифікатів на перенавчання потребує подальшого розвитку та популяризації
Командир Хартії Всеволод Кожемяко зазначив, що на тлі зміни типу війни та місця армії на ринку праці потрібна реформа військової освіти.
ЖИТЛО
В Україні практично відсутній фонд соціального житла. Заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська зазначила, що в Україні переважна частина житлового фонду є приватною, а ринок регулюється старим житловим кодексом. Відтак країна була не готова до вирішення житлового питання в соціальному форматі.
З урахуванням існуючого ринку було запропоновано програму компенсації оренди тим приватним власникам, які б передавали своє житло в оренду ВПО. Але структурні економічні проблеми завадили реалізації такої стратегії.
Підхід з компенсацією оренди житла не спрацював – ринок сірий
Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України
З 4,6 млн ВПО вирішення житлових проблем потребують 1,3 млн: 1/3 це соціальна оренда, а 40 % можуть бути споживачами пільгової іпотеки.
Житло, після безпеки, є ключовою умовою для повернення
Наталія Козловська, заступниця міністра розвитку громад та територій України
Наразі біля 13% житлового фонду пошкоджено, це – близько 4 млн українців (2,5 млн домогосподарств), тобто – населення Хорватії або половина Швеції чи Австрії.
Павло Фролов
Для системного вирішення житлового питання в соціальному вимірі планується до запуску аналітична система, яка буде повністю прозора і допоможе залучати та розподіляти інвестиції в розбудову соціального житла.
Запускаємо всеукраїнську інвентарізацію житлового фонду України
Павло Фролов, депутат Верховної Ради України
КУЛЬТУРА ТА ІДЕНТИЧНІСТЬ
Культурна ідентичність є важелем, який повертає українців додому або формує зв’язки між ними за кордоном. Але на тлі гігантського міграційного зсуву культурні форми та ідентичність змінюються.
Що є наша культура і чим вона має стати?
Євген Глібовицький, генеральний директор інституту фронтиру
Найцікавіші відповіді надали представники переміщеної частини суспільства:
Ми вибрали Україну. Наша ідентичність – це сума наших виборів та сума наших дій
Валерія Вершиніна, виконавча директорка благодійного фонду “Стабілізейшн Суппорт Сервісез”
Письменик Сергій Жадан, зауважив, що в Римі важливо показувати відмінність української культури, насамперед від російської. Водночас, координаторка ГО “Донбас SOS” Віолета Артемчук зазначила, що культура всередині самої України має регіональні відмінности, за рахунок яких, під час великого переміщення людей, вона збагачується через культурну дифузію.
Культура має бути синтетичною
Віолета Артемчук, координаторка ГО “Донбас SOS”
Голова Місії Світового Конгресу Українців в Україні Андрій Шевченко вважає сучасною тенденцією, що ідентичність є важливішою за формальне громадянство, і що саме глобальна україньска нація є провідною складовою цього світовою тренду.
Освіта, церква та мистецтво – наша окремішність
Андрій Шевченко, Голова Місії Світового Конгресу Українців в Україні